Redactia JOY a ales: 9 romane de dragoste romanesti

Pe unele le-am citit in copilarie, altele ne-au sedus in adolescenta sau acum, la maturitate. Indiferent de varsta, povestile de iubire citite ne duc inapoi, in timp, la momentele cand le descopeream pentru prima data. Noi, cei din redactia JOY, vrem sa va provocam si sa ne spuneti care sunt romanele voastre de dragoste preferate din literatura romana. Evident ca nu a fost usor sa alegem, ba, mai mult, ne-am dat coate, ne-am uitat, ca la scoala, peste umar la ce a scris celalalt si, in final, va oferim propunerile noastre. Asteptam sa continuati voi lista!

Camil Petrescu: "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi", editura Agora, vol. I-II, 20 lei (www.librariaonline.ro)

Cred ca e greu sa explici cuiva de ce o carte este frumoasa. Ea este astfel pentru tine deoarece te raportezi la ea in mod subiectiv, personajele iti provoaca anumite trairi si iti domina gandurile o perioada de timp. „Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" a fost romanul pe care l-am citit in adolescenta, iar trairile puternice determinate de gelozia personajului principal, sublocotenentul Gheorghidiu, m-au facut sa ma simt parte din drama sa amoroasa. (Simona Georgescu, redactor-sef)

Ionel Teodoreanu: „La Medeleni", editura Litera, vol. I-III, 4,9 lei/vol. (www.litera.ro)

„La Medeleni" e una dintre cartile pe care le-am citit in copilarie - nu pentru ca voiam, ci pentru ca trebuia. Si bine am facut! Cu toate ca e un roman de dragoste, principala atractie a fost si este, pentru mine, Olguta. Olguta este poate singurul personaj cu care m-am indentificat aproape in totalitate. Fasneata, simpatica, rautacioasa si agitata. Olguta nu suporta sa fie contrazisa. Asta nu s-a schimbat nici pana acum. E minunat sa ai impresia ca citesti o carte in care esti chiar tu! Cu toate ca drumurile noastre s-au despartit la un moment dat, Olguta este si va ramane un personaj foarte drag mie. (Livia Visan, redactor)