Ce filme vedem la Festivalul International de Film Bucuresti (BIFF) 2014

Opt zile de festival (26 martie - 2 aprilie), 34 de filme din 15 tari, cinci sali de proiectii: Cinema Studio, NCRR - Studioul Horia Bernea, Cinema Elvira Popescu, Club Control si Institutul Cervantes. A 10-a editie a Festivalului International de Film Bucuresti va fi deschisa cu "La grande bellezza" (la Cinema Studio), pelicula care a castigat anul acesta Oscarul pentru Cel mai bun film strain.

Biletele pentru proiectiile de la Cinema Studio s-au pus deja in vanzare si pot fi cumparate in avans pentru toata perioada festivalului. Biletele pentru proiectiile de la NCRR, Cinema Elvira Popescu, Institutul Cervantes si Club Control se achizitioneaza de la fiecare cinematograf in parte, in ziua proiectiei. Fiecare zi de festival se incheie cu petreceri in Control, clubul oficial al festivalului. Accesul este liber.

Dupa ce ne-am uitat cu atentie in programul festivalului, am ales cateva filme pe care am dori sa le vedem:

LEGATURI DE SANGE / BLOOD TIES

Franta, 2013, 144 min. Regie: Guillaume Canet. Cu: Clive Owen, Billy Crudup, Mila Kunis, Marion Cotillard, Zoe Saldana, Matthias Schoenaerts, James Caan

O pelicula frantuzeasca, filmata la New York, ce poarta semnatura lui Guillaume Canet (il stiti din „Jeux d'enfants") si reuneste o super distributie. Clive Owen joaca rolul unui detinut eliberat pentru buna purtare dupa multi ani de inchisoare in urma unei crime violente. Fratele sau incearca sa-l ajute sa-si reia viata, dar lucrurile nu merg in directia dorita de familie.  Filmul va inchide festivalul, pe 2 aprilie, la doar 10 zile de la premiera americana.

TANARA SI FRUMOASA / JEUNE & JOLIE

Franta, 2013, 95 min. Regie: Francois Ozon. Cu: Marine Vacth, Geraldine Pailhas, Frederic Pierrot

Filmul a fost lansat la Cannes in 2013 si nominalizat la premiile Cesar - categoria „Tanara speranta" - pentru performanta complet lipsita de inhibitii a debutantei Marine Vacth (23 ani). Actrita interpreteaza rolul unei tinere prostituate care face asta din placere, nu pentru bani.

VIATA FRUMOASA / LA BELLE VIE

Franta, 2013, 93 min. Regie: Jean Denizot. Cu: Zacharie Chasseriaud, Nicolas Bouchaud

„Viata frumoasa" este vag bazat pe cazul Fortin, barbatul care si-a rapit cei doi copii si i-a crescut pe ascuns, la tara, vreme de peste zece ani de la divortul lui de mama copiilor. Primul si extraordinarul lungmetraj al lui Jean Denizot a fost primit cu ovatii la Venetia, Salonic si Angers.

GLORIA

Chile, Spania, 2013, 110 min. Regie: Sebastian Lelio. Cu: Paulina Garcia, Sergio Hernandez

Gloria are 58 de ani si este divortata. Hotarata sa infrunte batranetea si singuratatea, se arunca intr-un iures de petreceri. Il intalneste pe Rodolfo si incepe sa se gandeasca la o relatie stabila. Premiul pentru cea mai buna actrita - Berlin 2013.

52 DE MARTI / 52 TUESDAYS

Australia, 2014, 114 min. Regie: Sophie Hyde. Cu: Tilda Cobham-Hervey, Del Herbert-Jane

52 de marti este deopotriva perioada in care a fost filmat si perioada in care se intampla (cronologic) acest debut australian, in care o pustoaica la varsta primelor explorari sexuale trebuie sa accepte faptul ca mama ei se pregateste sa devina barbat.

C.R.A.Z.Y.

Canada, 2005, 127 min. Regie: Jean-Marc Vallee. Cu: Michel Cote, Marc-Andre Grondin

Inainte de a deveni celebru datorita filmului „Dallas Buyers Club", regizorul canadian Jean-Marc Vallee a castigat aprecierea criticii internationale cu aceasta pelicula ce dateaza din 2005. Filmul spune istoria a doua povesti de dragoste: cea a unui tata pentru cei cinci fii ai sai si dragostea unuia dintre fii pentru tata, o iubire care il obliga sa traiasca o viata mincinoasa.

POVESTILE NOASTRE / STORIES WE TELL

Canada, 2013, 108 min. Regie: Sarah Polley. Cu: Sarah Polley, Michael Polley, Harry Gulkin

Un experiment fascinant, la granita dintre fictiune si documentar, in care actrita Sarah Polley, devenita regizor, investigheaza secretele parintilor (si ei actori!), transformand cinema-ul in realitate si invers.

Programul complet al festivalului poate fi descarcat de pe site-ul oficial: b-iff.ro/wp-content/uploads/2014/02/program-biff_20142.pdf

Mai multe detalii despre festival, puteti citi pe: b-iff.ro

• Text: Carmen Stefancu
    Foto: PR, cinemagia