Carti ecranizate

Citeste cateva romane dupa care au fost realizate filmele tale preferate.

Marele Gatsby

Nick Carraway, un tanar fascinat de visul american, este atras de lumea misterioasa a bogatului sau vecin, Jay Gatsby si de povestea prin care acesta s-a transformat dintr-un student la Oxford in gangster, traficant de bauturi alcoolice si, ulterior, milionar. Toate acestea ca urmare a iubirii neimplinite a lui Gatsby pentru Daisy Buchanan.

Romanul este in curs de ecranizare, urmand sa aiba premiera anul acesta, pe 17 mai, cu Leonardo DiCaprio (Jay Gatsby), Tobey Maguire (Nick Carraway) si Carrey Mulligan (Daisy Buchanan).

Francis Scott Fitzgerald: Marele Gatsby, editura Polirom, 17,95 lei.

Descendentii

Matt King, un avocat bogat din Honolulu, se confrunta cu o criza existentiala, atunci cand sotia lui se afla pe moarte in urma unui accident, iar el trebuie sa constientizeze realitatile din viata lui, care nu sunt deloc roz. Afla ca sotia lui, care urmeaza sa fie deconectata de la aparate, il insela si, ramas singur, trebuie sa faca fata responsabilitatilor legate de cele doua fiice ale lor si de restul familiei.

Cartea a fost ecranizata in 2011, cu George Clooney in rol principal. Filmul a castigat Oscarul pentru cel mai bun scenariu adaptat.

Kaui Hart Hemmings: Descendentii, editura Humanitas, 32 lei

Culoarea sentimentelor

Romanul ne prezinta povestea incredibila de prietenie dintre trei femei, care, in mod normal, nu ar fi avut nimic in comun. Actiunea se desfasoara in oraselul Jackson din Mississippi, in anii ’60, intr-o perioada cand conventiile sociale erau respectate cu strictete. Prin curajul cu care abordeaza subiecte tabu pentru acele vremuri, „Culoarea sentimentelor” a fost foarte bine primita de public si critici.

Cartea a fost ecranizata in 2011, avandu-le in rolurile principale pe Emma Stone, Viola Davis si Octavia Spencer (Oscar pentru actrita in rol secundar).

Kathryn Stockett: Culoarea sentimentelor, editura Univers, 44,9 lei

Anna Karenina

Celebrul roman „Anna Karenina” este istoria unei vieti pline de dragoste, iubire patimasa si indoiala. Actiunea se petrece in Rusia imperiala, in 1874, intr-o societate care, dincolo de imagine, este plina de ipocrizie si falsitate. Frumoasa Anna Karenina renunta la statutul social si la viata de familie, ravasita de pasiunea mistuitoare pentru ofiterul Vronski.

Cartea a avut numeroase ecranizari, cea mai noua ruland acum pe ecrane, cu Keira Knightley (Anna), Aaron Taylor-Johnson (Vronski) si Jude Law (Karenin).

Lev Tolstoi: Anna Karenina, editura Polirom, 29,95 lei.

Parfum de femeie

Ramas orb si fara degete la o mana in urma unor manevre militare pe timp de pace, capitanul Fausto nu este un personaj in preajma caruia ti-ar placea sa stai prea mult. Incomod, vorbele lui nu iarta pe nimeni. Calatoria in Italia alaturi de un tanar recrut trimis de la garnizoana le va schimba amandurora viata. Tinta tanarului este da ajute un nevazator, dar, in cele din urma, acesta ii va deschide ochii asupra lumii.

Romanul a fost ecranizat in 1992 cu Al Pacino si Chris O’Donnell in distributie, Al Pacino castigand Oscarul pentru actor in rol principal.

Giovanni Arpino: Parfum de femeie, editura Humanitas, 23 lei

Hobbitul

Preludiul trilogiei „Stapanul Inelelor” ne prezinta aventurile extraordinare prin care trece personajul principal, hobbitul Biblo Baggins, impreuna cu un grup de pitici. Cu totii pleaca in cautarea unei comori pazite de dragonul Smaug Magnificul. Iubitor de confort si fara ambitii, Baggins este protagonistul unor aventuri in care intalneste trolli, elfi, orci, dar si prieteni adevarati.

Prima parte a trilogiei, „Hobbitul, o calatorie neasteptata”, a avut premiera la sfarsitul anului trecut, urmatoarele fiind programate in 2013 si 2014. Filmul il are ca protagonist pe Martin Freeman, in rolul lui Bilbo Baggings.

J.R.R. Tolkien: Hobbitul, editura Rao, 39,99 lei

Text: Carmen Stefancu