10 lucruri memorabile din istoria Globurilor de Aur

Anul acesta, cea de-a 71-a editie a Premiilor Globurile de Aur reuneste una dintre cele mai bune selectii de filme din ultima perioada. Favoritele, fiecare cu cate sapte nominalizari la categorii importante, sunt "12 ani de sclavie" si "Scandal in stil american". Ceremonia de decernare are loc la Beverly Hilton, in Beverly Hills, Los Angeles, pe 12 ianuarie (la noi, noaptea de 12 spre 13 ianuarie). Pana aflam castigatorii de anul acesta, va prezentam cateva date interesante despre aceste premii.

1. Prima editie a Globurilor de Aur (Golden Globe Awards) a avut loc in anul 1944, organizata de catre Asociatia Presei Straine de la Hollywood (Hollywood Foreign Press Association - HFPA), care fusese infiintata cu un an in urma. Au fost doar cinci categorii (Cel mai bun film, Cel mai bun actor in rol principal si secundar si Cea mai buna actrita in rol principal si secundar). Cel mai bun film a fost desemnat "The Song of Bernadette" (foto), regizat de Henry King. Filmul reconstituie viata Sfintei Bernadette de Lourdes, de cand era doar o fetita care sustinea ca a avut viziuni cu Fecioara Maria. Prima ceremonie de premiere a avut loc la Studiourile 20th Century Fox.

2. In 1952, primul trofeu pentru intreaga cariera i-a fost acordat regizorului si producatorului Cecil B. De Mille, unul dintre intemeietorii Hollywood-ului. De atunci, acest premiu ii poarta numele si se acorda in fiecare an.

3. In 1958, pentru prima data, decernarea Globurilor a fost transmisa de o televiziune locala din Los Angeles. Abia in 1964 a putut fi urmarita de audienta nationala in cadrul emisiunii "The Andy Williams Show".

4. Pe 22 februarie 1958, a avut loc un eveniment neasteptat in timpul decernarii Globurilor. Cu paharele de whisky si tigarile in maini, Frank Sinatra (castigator pentru rolul din "Pal Joey"), Dean Martin, Peter Lawford si Sammy Davis Jr. au urcat pe scena pentru a incalzi atmosfera. Ei au improvizat o conversatie extrem de amuzanta. Au avut un success atat de mare, incat au fost invitati sa prezinte anul urmator. Incepand din acel an, premiile au fost prezentate de celebritati si nu de ziaristi, cum fusesera pana atunci.

5. In 1975, "Nashville" a avut cele mai multe nominalizari din istoria Globurilor de Aur, insa a castigat doar unul si nu la o categorie importanta: cel mai bun cantec original, "I'm Easy", compus de Keith Carradine.

6. In 1976, "Zbor deasupra unui cuib de cuci" este singurul film care a castigat Globurile de Aur la principalele cinci categorii - Cel mai bun film, Cel mai bun actor: Jack Nicholson, Cea mai buna actrita: Louise Fletcher, Cel mai bun regizor: Milos Forman, Cel mai bun scenariu: Lawrence Hauben, Bo Goldman. Jack Nicholson avea, pe atunci, 39 de ani.

7. In 1990, implicata mai mult in activitati umanitare, la un an de la ultima ei aparitie intr-un film ("Always", regizat de Steven Spielberg), Audrey Hepburn a urcat pe scena pentru a primi trofeul Cecil B. DeMille pentru intreaga cariera. La 60 de ani, isi pastrase eleganta si vocea inconfundabila (mai jos este discursul ei de atunci).

8. Doar trei actrite au castigat cate doua Globuri in acelasi an: in 1989, Sigourney Weaver pentru rol principal in "Gorillas in the Mist" si rol secundar in "Working Girl"; in 1993, Joan Plowright pentru roluri secundare in filmul "Enchanted April" si in mini-seria "Stalin"; in 2009, Kate Winslet a primit Globul de Aur pentru rol principal in "Revolutionary Road" si pentru rol secundar in "The Reader".

9. In 2001, premiul pentru cea mai buna actrita intr-o comedie a fost castigat de Renee Zellweger cu rolul din "Nurse Betty". Prezent pe scena pentru a inmana premiul, Hugh Grant a strigat-o, dar Renee nu era in sala. Printre glume si chicoteli, actrita si-a facut aparitia. Fusese la baie si probabil nici prin cap nu-i trecuse ca ar putea castiga cu acel rol.

10. Meryl Streep detine recordurile absolute la Globurile de Aur. A castigat 8 premii (primul trofeu pentru "Kramer vs Kramer" in 1979, iar cel mai recent pentru rolul din "The Iron Lady", in 2012). De asemenea, tot ea este cea care are cele mai multe nominalizari: nu mai putine de 28, inclusiv cea de anul acesta pentru rolul din "August: Osage County".

• Text: Carmen Stefancu
  • Foto: Hepta, outnow.ch